wyszukiwarka google

ContentStream

poniedziałek, 29 grudnia 2014

Usuwanie wirusów z komputera

Malwarebytes Anti-Malware - program do usuwania wirusów


Malwarebytes Anti-Malware -  bezpłatny program, który wyszukuje i usuwa m.in. trojany, programy szpiegujące, robaki, spyware, rootkity. Można powiedzieć, że ten program jest "uzupełnieniem" programu antywirusowego, ponieważ antywirusy mogą pominąć tego typu zagrożenia. Skaner z powodzeniem wyszukuje trudne do wykrycia wirusy i jest skuteczny w swoim działaniu. 
Prosty interfejs użytkownika sprawia, że bez problemu każdy będzie potrafił obsłużyć program.

Bezpłatny program możemy pobrać z tej strony:
https://www.malwarebytes.org/ (klikamy Free Version Download)




Instalacja programu

Po pobraniu programu uruchamiamy plik. Może pojawić się nam okno z ostrzeżeniem przed otwarciem tego pliku, ale jesteśmy pewni, że plik nam nie zaszkodzi i klikamy Uruchom.


[kliknij na obrazek aby powiększyć]

Następnie pojawi się kolejne okienko kontroli konta użytkownika z zapytaniem, czy chcemy zezwolić na wprowadzenie zmian w komputerze przez ten program. Klikamy Tak.


[kliknij na obrazek aby powiększyć]


W kolejnym etapie wybieramy język, który będzie używany podczas instalacji i klikamy Ok.


[kliknij na obrazek aby powiększyć]


Następnie pojawi się okno powitalne programu, klikamy Dalej.


[kliknij na obrazek aby powiększyć]


Po czym czytamy Umowę licencyjną i jeżeli się z nią zgadzamy, to wybieramy opcję Akceptuję warunki umowy i klikamy Dalej. W przeciwnym wypadku klikamy Anuluj i instalacja programu jest przerywana.

[kliknij na obrazek aby powiększyć]


W kolejnym etapie pojawi się informacja o rozwiązaniu zadania przed szkodliwym oprogramowaniem i klikamy Dalej.


[kliknij na obrazek aby powiększyć]


Następnie wybieramy lokalizację, gdzie ma być zainstalowany Malware poprzez kliknięcie przycisku Przeglądaj... albo zostawiamy domyślną lokalizację i klikamy Dalej.


[kliknij na obrazek aby powiększyć]


W kolejnym kroku instalacji możemy wybrać folder, w którym zostaną utworzone skróty programu. Możemy zostawić domyślną lokalizację, czyli standardowo Menu Start albo klikamy przycisk Przeglądaj... i wybieramy inny folder. Mamy też możliwość nie tworzenia skrótów, w tym celu zaznaczamy opcję Nie twórz folderu w Menu Start. Następnie klikamy Dalej.


[kliknij na obrazek aby powiększyć]


Po czym pojawi się okno z dodatkowymi opcjami. Jeżeli chcemy utworzyć ikonkę skrótu programu, za pomocą której będziemy mogli uruchomić program, to zaznaczamy opcję Utwórz ikonę na pulpicie. W przeciwnym wypadku opcja ta powinna być odznaczona. Klikamy Dalej.

[kliknij na obrazek aby powiększyć]


Następnie pojawi się okno z podsumowaniem ustawień instalacyjnych. Klikamy Instaluj.


[kliknij na obrazek aby powiększyć]


Po kliknięciu przycisku pojawi się okno z postępem instalacji i czekamy aż program się zainstaluje.

[kliknij na obrazek aby powiększyć]


Po zakończeniu instalacji pojawi się okno z tą informacją, a także dwie opcje do wyboru:

  • Uruchom okres testowy Malwarebytes Anti-Malware Premium - zaznaczenie tej opcji pozwala nam na korzystanie ze wszystkich funkcji programu przez okres 30 dni. Po tym okresie należy wykupić wersję Premium albo powrócić do wersji bezpłatnej. Jeżeli chcemy od razu wersję bezpłatną, to odznaczamy tę opcję. Wersja Premium różni się od bezpłatnej m.in. tym, że posiada funkcję planowania skanowania i aktualizacji.
  • Uruchom program Malwarebytes Anti-Malware - zostawiamy zaznaczoną tę opcję, ponieważ chcemy uruchomić program.
Klikamy Zakończ.


[kliknij na obrazek aby powiększyć]




Instrukcja obsługi

Po uruchomieniu programu od razu rozpocznie się aktualizacja bazy danych. W wersji bezpłatnej przed każdym skanowaniem należy aktualizować bazę danych.

Malware jest bardzo łatwy w obsłudze. Wszystko dokładnie jest opisane i nie powinno sprawić problemu nawet niedoświadczonemu użytkownikowi. Program podzielony jest na zakładki:

  • Menu główne, są zawarte informacje m.in. o wersji programu, wersji bazy danych, a także możemy bezpośrednio przejść do opcji skanowania.
  • Skanowanie, mamy do wyboru trzy opcje skanowania.
  • Ustawienia, w wersji bezpłatnej nie mamy dostępnych za wiele ustawień, możemy jedynie zmieniać podstawowe ustawienia, m.in. zmieniać język programu, dodać pliki, które nie będą brane pod uwagę podczas skanowania, czyli opcja Wykluczenia Malware.
  • Historia, tutaj przechowywane są znalezione zagrożenia, czyli opcja Kwarantanna. Pliki/oprogramowanie złośliwe, które znajdują się w kwarantannie nie stanowią zagrożenia dla komputera. Możemy także usunąć je trwale poprzez kliknięcie w przycisk Usuń (zaznaczamy pozycje do usunięcia) albo klikamy w Usuń wszystko. Druga opcja, to Raporty aplikacji, tutaj znajdują się raporty ze skanowania.
[kliknij na obrazek aby powiększyć]



Teraz przejdziemy do najważniejszej zakładki Skanowanie i zapoznamy się z nią dokładniej. W tej zakładce mamy do wyboru trzy opcje skanowania:

  • Skanowanie w poszukiwaniu zagrożeń, pozwala na bardzo dokładne przeszukanie folderów na dysku twardym. Sprawdza wszystkie lokalizacje, w których może znajdować się złośliwe oprogramowanie.
  • Skanowanie niestandardowe, pozwala na przeskanowanie miejsc, które wybierzemy.
  • Skanowanie szybkie, ekspresowo skanuje komputer w poszukiwaniu aktywnych zagrożeń pomijając niektóre lokalizacje. Jeżeli zostanie znalezione jakieś zagrożenie należy uruchomić opcję pierwszą aby można było dokładnie przeskanować komputer.
Zatem, rozpocznijmy skanowanie. Wybierzmy opcję szybkiego skanowania albo od razu skanowanie w poszukiwaniu zagrożeń, jak kto woli i klikamy Skanuj teraz.

[kliknij na obrazek aby powiększyć]



Jeżeli Malware znajdzie jakieś zagrożenia na naszym komputerze, to pojawi się informacja o zagrożeniach.

[kliknij na obrazek aby powiększyć]


Po zakończonym skanowaniu możemy wybrać akcję jaką ma wykonać program.W kolumnie akcja rozwijamy opcję i wybieramy, która nam najbardziej odpowiada i klikamy Zastosuj akcje.

My jednak dla bezpieczeństwa chcemy wszystko dodać do kwarantanny, zatem klikamy w przycisk znajdujący się u dołu po lewej stronie Dodaj wszystko do kwarantanny.


[kliknij na obrazek aby powiększyć]

Następnie przechodzimy do zakładki Historia i wybieramy opcję Kwarantanna. Tam pojawi się lista zagrożeń, którą przed chwilą dodaliśmy. Możemy usunąć pojedyncze zagrożenia, w tym celu zaznaczamy interesujące nas pozycje i klikamy Usuń. Jeżeli chcemy usunąć wszystko, to klikamy od razu w Usuń wszystko.


[kliknij na obrazek aby powiększyć]


Zalecam usunięcie wszystkiego, po co ma nam to zalegać na komputerze i nas tylko irytować ;).
Przed usunięciem pojawi się komunikat, czy chcemy usunąć wszytko, klikamy Tak i w ten oto sposób pozbyliśmy się całkowicie robactwa z naszego komputera na zawsze.

[kliknij na obrazek aby powiększyć]


UWAGA

Zalecam powtórzenie skanowania tyle razy, aż Malware nic nie znajdzie.

4 komentarze:

  1. O super, właśnie szukałem jakiegoś programu antywirusowego. A tu mam pięknie przedstawione wszystko krok po kroku.

    OdpowiedzUsuń
  2. Osobiście nigdy nie używałem tego programu. Wcześniej miałem AVG AntiVirus, a aktualnie działam z Bitdefenderem.

    OdpowiedzUsuń
  3. Ja mam w ogóle takie pytanie o komputer, bo stary się zawirusował i ostatecznie zepsuł - chcę kupić nowy. Słyszałam że te komputery https://www.oleole.pl/komputery-stacjonarne-pc,_Optimus.bhtml są bardzo dobre. Czy ktoś z Was może taki posiada i może przedstawić opinię?

    OdpowiedzUsuń