wyszukiwarka google

ContentStream

sobota, 12 lutego 2011

Jakie słuchawki do komputera?

Pytanie: 
 • "Witam ! mam pytanie. Chcialabym sluchac muzyki z komputera i potrzebuje jakies w miare dobre sluchawki. Na co zwrocic uwage przy zakupie? Jakie parametry sa istotne? Pozdrawiam. Selma"


Odpowiedź:
 1. Jaki rodzaj słuchawek?

  • Słuchawki możemy podzielić na douszne, otwarte, półotwarte, zamknięte.
  • W zależności ile czasu poświęca się na słuchaniu muzyki taki rodzaj słuchawek można wybrać.
  • Do komputera można wybrać słuchawki zamknięte jeżeli czas poświęcony na słuchaniu muzyki nie jest zbyt długi. Słuchawki zamknięte zasłaniają całe ucho, dzięki temu jesteśmy odseparowani od dźwięków z zewnątrz. Takie słuchawki powodują duży komfort podczas słuchania muzyki, gdyż dźwięki zewnętrzne są tłumione. Wadą takich słuchawek jest brak przepuszczania powietrza, przez co ucho szybciej się męczy, niż w porównaniu ze słuchawkami np. dousznymi. 
  • Słuchawki półotwarte są typem słuchawek pomiędzy słuchawkami zamkniętymi, a otwartymi. Ten rodzaj słuchawek zasłaniają częściowo ucho i zapewniają częściowe odcięcie dźwięków z zewnątrz .
  • Słuchawki otwarte zasłaniają ucho, ale nie zakrywają całej powierzchni, dzięki temu powietrze dostaje się do ucha i możemy słuchać przez długi czas muzyki. Dźwięki z zewnątrz nie są tak dobrze tłumione jak w przypadku słuchawek zamkniętych. Idealne do słuchania w domowym zaciszu ;).
 2. Na jakie parametry zwrócić uwagę?

  • Kupując słuchawki zwróćmy uwagę na takie oto parametry:
  • Pasmo przenoszenia  - częstotliwość wyrażona w Hertzach (Hz). Producenci słuchawek podają zawsze zakres częstotliwości, minimalną i maksymalną. Im wyższa częstotliwość, tym więcej dźwięków odtwarzają słuchawki. Jednak przy zakupie sugerujmy się minimalną wartością jaką podają producenci. Sugerowany zakres: 20Hz - 20kHz (czyli 20 000Hz).
  • Impedancja - opór falowy wyrażony w Omach (Ω). Teoretycznie im większa impedancja, tym więcej mocy potrzebujemy aby uzyskać odpowiedni poziom głośności w słuchawkach. Wysoki poziom impedancji zapewnia także mniej szumów i zakłóceń. Zakres impedancji słuchawek 16Ω - 600Ω. Sugerowana impedancja 32Ω.
  • Miara ciśnienia akustycznego - głośność słuchawek (SPL) wyrażona w decybelach (db), producenci często podają tą właściwość jako "dynamika". Z głośnością słuchawek jednak nie przesadzajmy. Już przy 90db słuchawki są na dobrym poziomie. Możemy oczywiście wybrać słuchawki o większej głośności, jeżeli takich właśnie potrzebujemy. Przykładowo: głośna muzyka na koncercie rockowym - 120db, startujący odrzutowiec - 130db. A teraz wyobraźmy sobie, że słuchamy przez dłuższy czas muzyki w słuchawkach, które mają tyle decybeli, co startujący odrzutowiec ;). Sugerowana głośność <= 120db.
  • Zniekształcenia harmoniczne(THD) - wielkość wyrażona w procentach (%). Zniekształcenia harmoniczne określają w ilu procentach dźwięk w słuchawkach ulega zniekształceniu.  Dobre słuchawki mają poniżej 0,5%.
 3. Przewodowe czy bezprzewodowe?

  • Słuchawki przewodowe - przy zakupie słuchawek przewodowych zwróćmy szczególną uwagę na jego długość aby nie był ani za krótki, ani za długi. W zależności gdzie będziemy podłączać słuchawki, czy bezpośrednio do komputera, czy do głośników. Zastanówmy się jak długi kabel będzie nam potrzebny aby podłączyć do gniazda. A także jak daleko siedzimy od komputera. Warto też zwrócić uwagę, czy na kablu jest regulator głośności, dzięki któremu możemy szybko zmienić poziom głośności. Sugerowana długość max. 6m.
  • Słuchawki bezprzewodowe - w przypadku gdy nie chcemy aby kabel nas ograniczał możemy wybrać słuchawki bezprzewodowe. Takie słuchawki są dobre w przypadku, gdy będziemy chcieli "pokręcić" się po pokoju. Zasięg takich słuchawek wynosi ok. 30m, w zależności od modelu możemy mieć większy zasięg. Jednak takie słuchawki są znacznie droższe, niż przewodowe, a jakość dźwięku też jest nieco gorsza, co nie oznacza, że takie słuchawki są złe.
 4. Słuchawki z wbudowanym mikrofonem?

  • Takie słuchawki będą przydatne w przypadku, gdy będziemy chcieli porozmawiać ze znajomymi np. przez skype, gadu-gadu, czy też jeżeli będziemy grali. Decydując się na zakup słuchawek z mikrofonem warto zwrócić uwagę czy na kablu znajduje się regulator głośności, a także przycisk mute, który pozwala na szybkie wyłączenie mikrofonu, gdy w danym momencie jest nam niepotrzebny. Warto także zwrócić uwagę czy istnieje funkcja redukcji szumów.
 5. Ile pieniędzy chcemy przeznaczyć na zakup słuchawek?

  • Tajemnicą nie jest, że im tańsze słuchawki, tym jakość jest gorsza i po niedługim czasie słuchawki przestaną odtwarzać dźwięk albo co gorsza odpadnie nam słuchawka ;). Na rynku producenci oferują słuchawki już od ok. 5zł(jak nie mniej). Jednak warto zainwestować trochę więcej pieniędzy i cieszyć się lepszą jakością dźwięku, dłuższym działaniem. Nie mam na myśli kwoty 100 zł, czy 200 zł. Już za ok. 50 -80 zł możemy kupić dobrej jakości słuchawki.
 6. Słuchawki jakiego producenta?

2 komentarze:

 1. Moim zdaniem super poradnik. Dzięki niemu każdy poradzi sobie z dobraniem odpowiednich słuchawek dla siebie. Bo najważniejsze, to wiedzieć, co się chce.

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo fajny poradnik - osobiście polecam słuchawki Creative Fatal1ity są świetne i bardzo wytrzymałe :)

  OdpowiedzUsuń